VÝCVIK

PACHOVÉ PRÁCE

neboli stopa, je disciplína sportovní kynologie, jejímž cílem je, aby pes i s psovodem úspěšně vystopoval určitý předmět, který na předem vybrané místo umístil kladeč. Délka stopy i její tvar je předem určen a musí vyhovovat řádu, jehož podmínky se liší u různých stupňů zkoušek. Pro psy-začátečníky vypracovává stopu samotný psovod, přičemž pes má práci jednodušší v tom, že pach jeho psovoda je mu dobře znám z nácviku. U pokročilejších jedinců stopu klade cizí člověk. Při zachycení stopy je pes vypuštěn na dlouhém stopovacím vodítku a v závěsu s psovodem musí podle čichu předmět najít. Při nalezení předmětu (pes ho označí změnou polohy nebo aportuje psovodovi), je potřeba aby jej psovod zvedl nad hlavu a oznámil tím rozhodčímu jeho nalezení.

POSLUŠNOST

také obedience, je další ze základních disciplín sportovní kynologie. Při zkouškách musí pes předvést předem daný soubor cviků a podle úspěšnosti jsou udělovány body. Obtížnost povelů závisí na stupni zkoušky. Například ve zkouškách typu ZOP (Zkoušky ovladatelnosti psa) je několik cviků: přivolání, ovladatelnost na vodítku, ovladatelnost bez vodítka, sedni-lehni-vstaň, odložení, skupinové cviky, přenesení psa, chůze po nepříjemném povrchu. Výsledný počet bodů závisí i na radosti psa z práce, která musí být dostatečně patrná.

OBRANA

je ze všech disciplín pravděpodobně nejtěžší, klade vysoké nároky na vyrovnanou povahu psa. Cílem psa je zadržet figuranta, přičemž pes musí být schopen řídit se povely psovoda. Pokud tedy psovod psa odvolá, ten musí uposlechnout okamžitě a bez zaváhání. Kousání psa mimo cvičný rukáv je diskvalifikující. Po zadržení následuje zajištění, ochrana psovoda, samostatná činnost psa a zkouška jeho odolnosti (po zákusu smí figurant psa několikrát uhodit). Hodnotí se nejen přesnost cviků, ale i razance zákroku.

CANISTERAPIE

(pojmenování vzniklo v ČR) je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa (canis = latinsky pes).

Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat, a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.

V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pes tvoří součást rehabilitace, protože napomáhá procvičování některých částí těla. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování.

U dětí se canisterapie nejčastěji využívá při práci v logopedii, rehabilitační praxi, u sluchově a mentálně postižených dětí. U autistů může pes dlouhodobým působením plnit roli prostředníka mezi jejich světem a okolím.

Canisterapie se také uplatňuje jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné. Canisterapie zná tyto formy: aktivace, terapie, edukace a krizová intervence


CANICROSS


je druh terénního sportu se psem, kdy jeden nebo i více psů napojen lanem na běžce-vůdce. Je populární zejména v Evropě. Je příbuzný zimním sportům jako skijöring a bikejöring.

První mistrovství světa se v roce 2002 konalo v italském městě Ravenna.

Většinou se používá jen jeden pes, méně často pak dva (klade to větší nároky na ovladatelnost psů). Pes by měl zvládat základní povely - doleva, doprava, stůj a samozřejmě mít základní tažnou průpravu. Lano je opatřeno amortizérem, který tlumí nárazy a chrání páteř běžce i psa. Běžec je opásán speciálním sedákem, který přenáší sílu psa.



OBEDIENCE

je poslušnost či ovladatelnost. Cílem obedience je naučit psa spolupracovat s psovodem, zadané cviky pes musí vykonávat radostně a zároveň přesně. Zvláštní důraz je kladen na vzájemný vztah mezi psem a psovodem a na schopnost psa pracovat ve vzdálenosti od psovoda. Měl by být brán ohled na fyzické dispozice psa. V obedience provádí psovod se svým psem postupně deset cviků. Devět z nich prověřuje poslušnost a ovladatelnost psa, jeden spadá do kategorie pachových prací - jedná se o rozlišení předmětu psovoda.<br>

Kynologický klub Skotnice 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky